70 ГОДИНИ ШКОЛА ПО ИЗКУСТВАТА „ЯНКО МУСТАКОВ“

Изкуството това е самият живот и то не познава смъртта“

Оскар Уайлд

Всеки, който се е докоснал до вълшебството да сътворява, е усетил, че занимаването с изкуство е висша проява на човешкия дух.

Школата към НЧ „Пенчо Славейков 1871“ се утвърди като място, където децата на Трявна, чрез запознаване и изпълнение на произведения от музикалната класика и съвременното българско и чуждестранно, професионално и народно творчество, изграждат верен естетически критерий и вкус. С годините школата създава талантливи хора, които се насочват към вредни и висши специализирани  учебни заведения и съдействат за развитието на изкуството в страната ни.

Честването на този юбилей ни връща в далечната 1954г. Тогава група ентусиасти, учещите се да свирят на музикални инструменти и Дочо Дочев – единственият професионален музикант, вземат решението да създадат музикална школа и стават първите преподаватели. Открити са класове по пиано, цигулка и акордеон, ръководени от: Дочо Дочев, Николина Нейкова,  Борис Попалександров, Стефка Кръстева, Цоньо Радков, В. Минчев, Н. Нейков и Дешка Дончева. Те с апостолския си дух превъзмогват трудностите на времето и издигат нивото на музикалното изкуство в Трявна. Още през първите години Детската музикална школа разширява кръга на изучаваните музикални инструменти. Въведено е обучение на виолончело и контрабас. Постепенно се сформират струнен и акордеонен оркестър. Концертите им били истински празник за малкия град.

Все повече нараства интересът на децата към музиката и броят в школата им се увеличава. Нараства и броят на преподавателите. Не закъсняват и първите успехи на школата. Нейни възпитаници са приети да продължат музикалното си образование в Русенска музикална гимназия и Българска държавна консерватория.

През 1963г. е разкрит и балетен отдел, а през 1977г. и клас по изобразително изкуство. През същата година детската музикална школа прераства в детска школа по изкуствата.

На своя 25 – годишен юбилей тя получава името на тревненеца Янко Мустаков – един от първите образовани, български музиканти. На този юбилей Школата е наградена с орден „Кирил и Методий“ III степен.

През 1878 г. започва обучението и по народни инструменти. Много са желаещите деца да изучават кавал, гайда и гъдулка. Сформира е и народен оркестър и детска група за автентичен фолклор.

През80-те години ДШИ продължава да разширява своята дейност. Открит е клас по китара, тромпет и кларинет. Резултатите от всеотдайния трудна преподаватели и ученици участват във фестивали, музикални прегледи и конкурси. Много възпитаници на ДШИ  в града продължават образованието си в средните и висши училища по изкуствата. Някой от тях се завръщат в Трявна и се отдават на благородната преподавателска дейност.

През тази юбилейна година в ШИ „Янко Мустаков“ се обучават 66 деца, в класовете по пиано, акордеон, китара, гъдулка и народно пеене. Активна творческа дейност развиват Вокална група „Бърборани“ и фолклорна група. Преподавателите са 5 и те работят професионално, взискателно и търпеливо. Полагат усилия да запазят традициите на школата, която е все още водещ и единствен институт в града за въвеждане на младото поколение в света на изкуството, за откриване на нови таланти.

Българските деца са надарени. Те Имат нужда да се насърчават и окриляват в първите им опити за творчество.

В името на това ШИ „Янко Мустаков“, в тези трудни и неясни времена, все още я има и е продължава дейността си.

Юбилеят ще бъде отбелязан с тържествен концерт на 13.12. /петък/ от 18:00 часа в салона на НЧ „Пенчо Славейков 1871“. Вход свободен. ЗАПОВЯДАЙТЕ!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *