В навечерието на 3-ти март, националният празник на България, СМРЗИ – Трявна бе домакин на изложба, посветена на опълченците от областта. Регионален исторически музей – Габрово, с финансовата подкрепа на Областна администрация реализира експозицията, в която представя опълченците от региона. Изложбата „ Габровци под Самарското знаме“ е реализирана за много кратък период от време и официално представена през 2024г. в рамките на честванията на годишнината от Шипченската епопея. Изложбата бе открита от Павел Цанев – уредник в СМРЗИ – Трявна, който подчерта.
П. Цанев: „За мен лично българското опълчение се явява като един своеобразен медал, който грее ярко върху цялата ни освободителна борба. Близо 3 десетилетия още с почването на четническото движение, с формирането на тайните революционни комитети, със саможертвите на Ботев, на Левски, на стотици други като тях, българите често са обвинявани, че не са изкупили достатъчно добре своята свобода, което не е вярно, тъй като десетки хиляди губят своите животи . Българското опълчение е този медал, който увенчава тази освободителна борба на българския народ, тъй като първоначално българските опълченци са смятани за второ качество войници, но в последствие те показват със своята войнишка храброст и войнска доблест, ще те достойно защитават идеала за една свободна България. В Трявна имаме данни за малко над 200 човека, които се записват в българското опълчение, като ятаците и приятелите на българското опълчение са много повече. Тъй като нашият профил на музея е малко по – различен, обърнати сме повече към художествените занаяти, в нашите фондове не се пазят толкова много артефакти и предмети от този период на Руско – Турската освободителна война.“
Главният уредник на Регионален исторически музей – Габрово и реализатор на изложбата поясни, че данните и фактите, представени в нея са дело на дългогодишна научно – изследователска дейност от служителите на културната институция. За част от представените в експозиция данни е използвана специализирана литература, а други, както и снимковия материал са набавени от съвместната работа с Историческите музеи – Дряново, Исторически музей – Севлиево, Националната библиотека, Регионален исторически музей – Плевен и наследници на опълченците.













К. Гечева: „Изложбата е посветена на опълченците от габровския регион. Тази изложба е замислена като една своеобразна стена на славата на опълченците от габровския край, взели участие в Руско – турската освободителна война.“
Изложбата е подредена в табла, а четниците, за които има изображения са малко, споделя още Гечева, пояснявайки, че изображенията предоставени за експозицията от опълченците от Габровоския музей са 82, от Исторически музей – Дряново – 10, от Исторически музей – Севлиево – 20 и от СМРЗИ -Трявна – 5 бр. снимки.
Подробностите в бр. 7-8 на в. „Тревненска седмица“.