ЗАТЯГАТ КОНТРОЛА ВЪРХУ СВОБОНОДВИЖЕЩИТЕ СЕ СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ

ПРЕДСТАВИТЕЛИ НА ОБЩИНА ТРЯВНА И ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ ПРОВЕДОХА  ИНФОРМАЦИОННА СРЕЩА СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ

Затягат контрола по отношение на контрола върху свободнодвижещите се селскостопански животни. Това стана ясно по време на среща, инициирана от Община Трявна. Информационната кампания се провежда сред заинтересованите лица. В рамките на срещата представители на Областна дирекция по безопасност на храните – Габрово /ОДБХ/ разясниха пред животновъди, собственици на селскостопански животни и представители на дърводобивните фирми законовата рамка, която трябва да бъде спазвана.

инж. Ж. Лазарова /зам. Кмет на Община Трявна/: „Благодаря, че дойдохте на днешната среща, инициирана от нас, заедно с Агенция по безопасност на храните. Това е една от поредните срещи, които провеждаме. Първоначално мина среща с кмета на Общината, друга информационна среща с кметските наместници, на които разясняваме какви са правата и задълженията на собствениците и на Общината като мярка за контрол. Ние сме подготвени със Закона, присъства и юриста на Общината и по – скоро да вземем решение, което да бъде съгласно закона и да не допускаме безпризорни животни извън стопанските обекти.“

Причината за завишаване на контрола, упражняван от компетентните органи, е конкретен инцидент, взел жертва уточни д-р Петров от ОДБХ – Габрово.

Д-р Петров: „Поводът доста по – назад във времето е един неприятен инцидент с свободнопуснати животни, завършил с човешка жертва – проблем, който не е чужд и на Община Трявна. Неглижирането му няма да реши проблема. Предните срещи, по – скоро опознавателни бяха, за да се разбере, че да се противодейства на този проблем, е необходимо всички институции да действат в синхрон и да си помагат за предотвратяване на проблема.“

Законът за ветеринарномедицинската помощ ясно урежда задълженията на собствениците на животни, коментира още д-р Петров пред присъстващите, като уточни:

Д-р Петров:  „Искам да цитирам един член от Закона за ветеринарномедицинската дейност, в който е посочено, че е забранено според законодателя. Чл. 139, ал. 1, т.3 „а“: „Забранено е пускането на животни извън животновъден обект, без придружител – от собственик, или  гледач, освен когато животните се намират в оградени пасища“. Ясно е, че тази забрана не винаги се спазва, като се стига дори до рецидиви и си има едни критични точки, за които трябва да се предприемат мерки, за да не се стига до проблемни ситуации. Има поканени и фермери, които като цяло са запознати с това нещо, и не знам дали има представители на бизнеса с дърводобива, за които се използва жива сила с животни за извършване на дейностите. Да се разбере, че едно животно не носи отговорност само по себе си, отговорност носи собственика му. Като резултат от поредиците срещи да може да достигне тази информация до собствениците на животни, да се предупредят и евентуално, ако продължават проблемите, да се предприемат и мерките, които законът ни позволява да извършим.“

Собствениците трябва да отглеждат своите животни в специално обособен за целта обект. При паша, законът изисква наличието на временни обекти – пасища, а животните трябва да бъдат или под надзор от собственика, или друг служител, или да бъдат обезопасени, чрез електропастири. Придвижването на животни се случва съгласно изискванията, с транспортен билет и ветеринарномедицинско свидетелство, или паспорт, в зависимост от вида на животното. Акцент в срещата бяха конете и идентификацията на животните, която изисква регистрация, или чипиране, съгласно законовата рамка. 

Още по темата в бр. 10 на в. „Тревненска седмица“.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *