ДЕЛЕГАЦИЯТА СЕ СРЕЩНА С ДАРИТЕЛЯ И ОБСЪДИ БЪДЕЩИ СЪВМЕСТНИ ИНИЦИАТИВИ ЗА ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ НА ЕКСПОЗИЦИЯТА И СЪДЕЙСТВИЕ ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ЗАДЪЛБОЧЕН НАУЧЕН АНАЛИЗ
Колекцията от предмети на скулптора и почетен гражданин на Трявна – Златко Паунов, дарена и подредена в експозиция в Музея на африканското и азиатско изкуство в Трявна провокира представители от академичния екип на СУ „Св. Климент Охридски“ да посетят нашия град. Делегация от специалност „Индология“ към Софийския университет бе в Трявна да разгледа експонираните над 400 култови предмета от Непал, Тибет, Китай, Индия и някои африкански държави датиращи от ІІ-ХХ век, успя да се срещне и с дарителя на това безценно богатство – Златко Паунов.
„Попаднахме на краткия биографичен материал, съставен от бившия куратор на експозицията – г-жа Любка Минчева и това ни подтикна да търсим връзка както с Музея, така и с г-н Паунов, тъй като не само дарената колекция, но и фактът, че е ваятел на статуите на Махатма Ганди в няколко точки на земното кълбо, представляват интерес за нас. Тъй като колекцията обхваща различни райони на Южна и Югоизточна Азия, имаме специфичен фокус върху експонатите от древна и средновековна Индия и будистките артефакти.“ – споделя Стела Стоилова от магистърската програма „Индийско и иранско обществознание и културознание“ към катедра „Класически Изток“ на СУ.
А идеята на визитата е не само да разгледат изложбата.
С. Стоилова: „Интерес за нас представлява и биографията на г-н Паунов. Искаме да научим малко повече за неговия живот, който липсва описан на български език, да се опитаме да документираме нещо за него като творец и човек, и да извлечем информация за скулптурите на Махатма Ганди, които в момента се намират в Сан Франциско, Хавай, Япония и други части на света. Организирахме се да направим посещение и да осъществим тази лична среща, която да ни зареди с идеи за потенциално сътрудничество. Радваме се да поговорим за неговите текущи идеи, планове и да намерим начин да подпомогнем, чрез капацитета на Катедрата, тези проучвания и търсения, за да има по – голяма гласност, разпознаваемост, а и информираност за студентите в университета, които се занимават в тези дисциплини. В частност е любопитно да проучим обработената и необработената част от дарението – каква част е с произход от Индийския субконтинент, и с какво можем да допринесем, за да може тези артефакти да бъдат по – добре идентифицирани, описани и комуникирани с публиката.“
Проф. д-р Милена Братоева – преподавател в Катедра „Класически Изток“ (специалност „Индология“) , ангажирана и в Център за източни езици и култури към Факултета по класически и нови филологии на СУ „Св. Климент Охридски“, д-р Мона Каушик – преподавател в специалност „Индология“ и гост- преподавател д-р Канчан Шарма оглавяваха групата, която в детайли се запозна с експозицията. Гостите на Трявна споделиха, че интерес в научен план у тях предизвикват предметите и литературата, дарени от почетния гражданин на Трявна, но и личността на самия Златко Паунов.
Проф. д-р М. Братоева: „Колекцията, която ни провокира да посетим вашия град, е интересна за нас, защото от няколко години към Факултета по класически и нови филологии, към нашата специалност, има открита магистърска програма по будизъм. Тъй като една голяма част от това, което г-н Паунов е подарил, е будистко на нас ни се ще, ако можем, да направим проект, в който да включим и студенти, които биха имали интерес от една страна да помогнат за обогатяване на информацията за тези експонати, които са изложени във Вашия музей, и от друга страна да дадем и повече гласност, защото разбрах че това е една уникална за България колекция, която няма аналог на Балканите. На мен ми се струва, че е непозната.“
Още по темата за възможните начини за сътрудничество, както и визията на почетния гражданин на Трявна – Златко Паунов за развитие на дарената от него колекция от древни предмети, четете в бр. 13 – 14 на в. „Тревненска седмица“.







