РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ ГОСТУВА С ЕКСПОЗИЦИЯТА НА СМРЗ – ТРЯВНА
От раждането до дълбока старост – ритуали, вярвания и традиции – всичко това събрано в „Чудният свят на тракийката. Регионален етнографски музей – Пловдив гостува с експозицията на СМРЗИ – Трявна. Изложбата проследява целия жизнен цикъл на жената. Експозицията е подредена в „Старото школо“ и бе представена официално на 22-ри март.
Ю. Нинова: „С удоволствие Ви приветствам на първата ни за тази година изложба в зала, която е на Регионален етнографски музей – Пловдив. С колегите имаме дългогодишни контакти, участвали са в наши научни форуми и са ни представяли едни от най – интересните и атрактивни изложби, които сме показвали в нашите музеи. Вероятно много от Вас си спомнят изложбата „Когато бикините бяха килоти“ – в Райкова къща и изложбата „Бързо, точно, срочно“, касаеща развитието на съобщенията, която беше подредена в галерия „Казаков“. И, ето сега, те са дошли тук, за да ни въведат в света на тракийката.“
Директорът на Регионален етнографски музей – Пловдив – Ангел Янков и уредниците Грозделина Георгиева и Петко Иванов бяха в Трявна, за да представят своята изложба пред тревненци и гости на събитието.
А. Янков: „Особено ми е приятно, че сме пак в Трявна. Благодаря на г-жа Нинова, г-жа Дабкова, които помогнаха да реализираме тази изложба. Гроздалина Георгиева е кураторът на тази изложба и тя гостува в повече от 10 български музея. Не става въпрос за траки, а за тракийци – една от основните етнографски групи, която се появява сравнително късно – 17 -18-ти век. След нея само добруджанците се сформират като една от големите етнографски групи и в този случай може да се каже, че сме роднина с Вас, защото тракийците са двукомпонентни, най – общо казано, има и други по – малки, но големите групи са – от север слизат балканджиите в Тракия, а от юг от Родопите идват рупците и се формира тази група, която продължава от Черно море, през цяла Горна Тракия, до Пазарджишкото поле и тук виждате носии от всички тези региони. И тук опираме точно до представянето на изложбата и жизнения цикъл на жената.“
Гроздалина Георгиева в детайли разказа на присъстващите за смисъла на жената, за нейната роля и призвание.
Още за изложбата четете в бр. 12 на в. „Тревненекса седмица“, който излиза от печат на 29-ти март.