КАРИКАТУРИ В ИЗЛОЖБАТА „ЩО Е СТЪРШЕЛ СВЪРШИЛ“ НИ ПРИПОМНЯТ СЪБИТИЯ И ПРОЦЕСИ В БЪЛГАРИЯ 50 ГОДИНИ НАЗАД

ВЕСТНИК „СТЪРШЕЛ“ ГОСТУВА В ГАЛЕРИЯ „КАЗАКОВ“ С ЕКСПОЗИЦИЯТА СИ КАТО ЧАСТ ОТ ПРОГРАМАТА ЗА СЛАВЕЙКОВИ ПРАЗНИЦИ 2023

Във втория ден от Славейкови празници 2023 в Трявна гостуват главният редактор, заедно с един от най – дейните карикатуристи на в. „Стършел“. В галерия „Казаков“ те представиха своята изложба „Що е Стършел свършил“. Уредникът в СМРЗИ – Трявна – Ирина Димитрова посрещна присъстващите на събитието, като акцентира, че в. „Стършел“ е едно съвременно продължение на делото на Петко Славейков.

И. Димитрова: „Някак естествено е тази изложба да стои днес тук, защото преди много години в далечната 1863г., нашият съгражданин по душа и дух – Петко Славейков издава първия сатиричен вестник – „Гайда“. Този вестник той самият нарича вестник за свестяване на българите, което ще рече, че някога със своето остро перо, с тънкия си хумор и щекотлив език Петко Славейков е изказвал истината, която е било малко трудно да бъде изказана някога. Смятам, че хората, които списват сатирични вестници са водени от максимата да се пошегуваме, че да си кажем истината право в очите. Истината е тази, която осветлява, която засмива, а всичко онова, което ни натъжава, тъне в мрак. Така че, както и някога Славейков е казвал истината със своето перо, и ние днес ще видим как хората от в. „Стършел“ показват трудното за нашето съществуване време. Бих искала да си пожелаем както някога ручилото на гайдата не е преставало да звучи в онова смутно и тежко време, така и жуженето на стършела да не престава да бръмчи в същото това трудно и смутно днес време.“

Кметът на Община Трявна – Силвия Кръстева благодари на организаторите за представената изложба, подчертавайки, че тя е плод на добрата работа на Специализирания музей в Трявна.

С. Кръстева: „За мен е изключително удоволствие, че в най – хубавите празници в нашия град – Славейковите, може да гостува тази изложба. Едно огромно благодаря, че се ангажирахте и заедно с нашия музей – те са нашата гордост, направихте тази прекрасна изложба.“

Главният редактор на в. „Стършел“ – Михаил Вешим разказа повече за дейността на изданието, и в типично хумористичен стил загатна за трудностите, които има всяко печатно издание в съвремието ни.

М. Вешим: „В днешно време хората не обръщам много внимание на вестниците, даже като стане дума за „Стършел“ току някой ме попита: „Този вестник още ли излиза?“. Защото виждате всеки е във фейсбук и хартиеният вестник остава на заден план, нещо повече: отивам в една бутка и питам има ли „Стършел“, той вика: няма, вземи си „Пчела и кошер“. Това е най – старият български седмичник, излизал от 1946г, по – стари са „Църковен вестник“ и „Държавен вестник“. В някакъв смисъл „Стършел“ може да се нарече продължение на тази традиция, поставена от Дядо Славейков, с в. „Гайда“. Само си представете какво нещо е в годините на робството, в Османската империя да издадеш хумористичен вестник. Тогава поробителят не е имал хумористичен вестник, защото поробителят не е имал чувство за хумор, но поробеният е имал чувство за хумор и се подиграва на поробителя  със смешки. Ние продължаваме напред с идеята, че продължаваме тази българска традиция на хумористичния печат. Изложбата се нарича „Що е Стършел свършил“. Това е един крилат слоган, измислен от старите стършели и по него, това беше редовна рубрика, се публикуваха резултати от нашата критика. Обаче този слоган беше находчив, че хората започнаха да си го повтарят и влезе в езика на народа.“

Карикатуристът Ивайло Нинов  пък запозна присъстващите с експозицията и нейното съдържание.

И. Нинов: „Тя е съставена от карикатури, които са рисувани през последните 50 години. Една карикатура е като летопис на времето. По тези карикатури в изложбата може да се съди за това какво се е случвало в последните години. Хора, които са свидетели на тези процеси ще си ги припомнят. Има и някаква историческа стойност. Карикатурата е нещо като усмивка на ума. Аз колкото и пъти да са ме питали какво е това карикатура, аз не мога да обясня. Просто няма рецепта. В нея има много неща. Много свойства трябва да има авторът, за да направи една карикатура, но, ако ме попитате как се прави, не знам. Темите и авторите са разнообразни. Старали сме се да бъдат обхванати хора от по – широк спектър.“

Още по темата в бр. 20 в. „Тревненска седмица“, който излиза от печат на 31-ви май.