ВЪЗОБНОВЕНИ СА БОГОСЛУЖЕНИЯТА В ЧАСТ ОТ ХРАМОВЕТЕ ПО СЕЛАТА В ТРЕВНЕНСКО

В ИНИЦИАТИВИТЕ ПО ОБНОВЯВАНЕ НА ХРАМОВЕТЕ РЪКА ЗА РЪКА РАБОТЯТ МЕТНИТЕ ДУХОВНИЦИ, ЗАЕДНО С МИРЯНИТЕ

Ако се разходим в околните малки населени места на тревненско ще видим, че почти навсякъде има църкви, изградени с труда на много хора, за да станат дом на вярата и да останат за поколения. За онези поколения, които в годините позабравиха за своята духовност и оставиха църквите по селата да пустеят като призрачни храмове. От миналото, та до днес, пазим обаче традиции, които годините не променят. За това свидетелстват и съвместните усилия на духовенството в Трявна и миряните в подкрепа възстановяване храмовете по селата. Въпреки, че имотно храмовете са собственост на Митрополията, те принадлежат и на хората. Затова и в последните години усилено се работи по възстановяването на църкви, разказва отец Николай. Проектни предложения, дарителски кампании… кой с труд, кой с материали – всеки помага с каквото може. И така местните духовници и миряните успяват не само да отремотират храмовете, а да им вдъхнат нов живот.

Храм "Преображение Господне" с. Белица
Храм „Преображение Господне“ с. Белица

Отец Николай: „Всичко става с помощта и желанието на хората – това е най – важната движеща сила. Що се отнася до храмовете, Тревненска духовна околия се състои от храмове, които са в Община Трявна, но има и няколко храма, които са на територията на Община Дряново. Наистина се убедих във времето, че е по – добре да са много хората и всеки да даде толкова, колкото има възможност, отколкото един човек да дойде и да направи всичко. Защото служението на християните винаги е социално и то трябва да бъде такова – да бъде обществено. Това е центърът на нашето богослужение – всичко да става общо, дори литургията е една обща молитва. Ние трябва да се грижим за тези неща и да го приемаме като едно наследство, което имаме от нашите предци. Можем да го сравним метафорично с една къща, която ни е завещана. И тя в зависимост от това как е била поддържана преди дали има нужда от ремонт, или не, но с особеността, че храмовете са стожери на тази духовност, която ни е крепила дълго време и са изградени от материали и средства на нашите предци. И те са го построили, наш ангажимент е да го поддържаме поне за тези поколения, които идват да направим малко по – лесна тяхната задача.“

В два поредни броя на в. „Тревненска седмица“ Ви представяме едно интервю с Отец Николай, в което разказва за църковния подем в тревненско. В последните години метсните духовници, заедно с миряните работят в посока възобновяване храмовете по селата. Не малко са и инициативите, които се осъществяват в градските храмове. За всичко това Ви разказваме в бр. 3 и бр. 4 на в. „Тревненска седмица“